Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Temat: Różnica procentowa w teście zawieszenia na 16'', a 17'' kołach.

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Majkelek
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Radom
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.5 V6 CF2 `2000
    Postów
    589

    Angry Różnica procentowa w teście zawieszenia na 16'', a 17'' kołach.

    Witam.

    Rok temu, przy przebiegu 245 400 byłem na przeglądzie, przy czym uzyskałem wyniki testu zawieszenia, takie jak pokazałem na rysunku niżej, a maszyna do testowania ustawiona jest na 80%, nawet gdy jest nowy amortyzator. Test był przeprowadzony na felgach 16'' i oponach 215/55 , a auto było kilka miesięcy w ruchu, bez dłuższego czasu odpoczynku.

    Obecnie na przeglądzie, przy przebiegu 246 600, natomiast już na felgach 17'' i oponach 245/45 wartości % amortyzatorów wykazały wartości bliskie 30%. Auto stało dłuższy czas, nie wiem czy to ma wpływ na sprawność amortyzatorów. Tak szybkie zużycie jest raczej niemożliwe, zwłaszcza, że nie wpierdzieliłem się w dziurę, omijam rynienki itd.

    Pamiętam, że ktoś z posiadaczy 166 miał problem z przeglądem po zmianie kół na 17'' i musiał zmieniać na 16'', żeby diagnosta podbił przegląd.

    Proszę o wypowiedzi i z góry dziękuję za pomoc

    Stary test (wartości są liczone od 80%, a nie 100% ! ) :
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20150714_120008.jpg
Wyświetleń:	179
Rozmiar:	48.1 KB
ID:	172665  

  2. #2
    ViP Znawca Avatar dareme89
    Dołączył
    02 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    166 '04 2.4 20V
    Postów
    1,770

    Domyślnie

    niemozliwe. albo uwalona maszyna ( co czesto wystepuje) albo roznica w oponie. zaloz 16 jak masz i pojedz. na pewno wynik bedzie lepszy

    no chyba ze masz wylane amorki

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Majkelek
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Radom
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.5 V6 CF2 `2000
    Postów
    589

    Domyślnie

    Nie są wylane na bank, w maju była na podnośniku, są czarne, w bardzo dobrym stanie wizualnym, osłony na nich całe. Alfa wysoko stoi, zapewne przez sprężyny, natomiast tak czy siak taki spadek wydaje się być absurdalny.. Mam fotkę, cokolwiek na niej widać. Wszystkie cztery sztuki są w takim stanie, czyli czarne


    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20150508_151351.jpg
Wyświetleń:	197
Rozmiar:	64.2 KB
ID:	172668  

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Chyzioslaff
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    jest 2x166, Avensis T27, Passat B4
    Postów
    275

    Domyślnie

    Robiłem taki test w tamtym tygodniu na mojej 166. Na początek opony na których się bujałem całą zimę i wiosnę. 17" goodyear eagle ultra grip w technologi runonflat. Do opon nabite 2,3 bar. Amorki przód p/l 27/31 tył 36/34. Zmieniłem oponki na 17" goodyear eagle f1 z standardowym opasaniem, nabite 2,3 bar wyniki kolejno przód 54/57 tył 60/61. Między oponami w trakcie jazdy mocno odczuwalna różnica w komforcie.
    HSF3Design

    Projekty, prototypowanie, wydruki 3D

    NOCTUO - filamenty do druku 3D

    email: duzepuzzle@gmail.com

    mam:
    Auto projekt: AR166 3.0 CF2 '99 Blu Odissea
    Daily: AR166 2.0 V6 TB '99 Aurora
    na części:
    AR166 3.0 CF3 '02 - srebrne

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Majkelek
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Radom
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.5 V6 CF2 `2000
    Postów
    589

    Domyślnie

    Runonflat są twarde, także komfort jest mniejszy, a test amorków powinien własnie pokazać niższe wartości. Ja u siebie mam Bridgestone standardowe, komfort jest całkiem dobry, choć wiadomo, że mniejszy niż na 16''

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Chyzioslaff
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    jest 2x166, Avensis T27, Passat B4
    Postów
    275

    Domyślnie

    Zaprzyjaźniony diagnosta u którego robiłem ten test mówi że różnica między kołami 16" a 17" z oponami w standardowym opasaniu może wynosić od ok 10 do prawie 40% sprawności w zależności od konstrukcji zawieszenia. Wg niego najgorzej wypadają auta francuskie. Runonflat potrafi zabrać do 25% przy kołach 17".

    Czyli zakładając że auto było projektowane pod felgi 16" a my założymy 17" w runonflat to nawet z nowym zawieszeniem możemy nie przejść przeglądu. Mówił także że większość okręgowych stacji diagnostycznych ma możliwość zmienić parametry nastawne maszyny aby uwzględniło rozmiar i rodzaj opony w teście. Przynajmniej z założenia każdy diagnosta powinien to wiedzieć i zmieniać te parametry przy każdym aucie. Natomiast prawda jest taka że im się nie chce lub częściej nie wiedzą jak to zrobić. U niego na stacji z 4 diagnostów pracujących na zmianę tylko on umie to zrobić.
    Ostatnio edytowane przez Chyzioslaff ; 14-07-2015 o 12:35
    HSF3Design

    Projekty, prototypowanie, wydruki 3D

    NOCTUO - filamenty do druku 3D

    email: duzepuzzle@gmail.com

    mam:
    Auto projekt: AR166 3.0 CF2 '99 Blu Odissea
    Daily: AR166 2.0 V6 TB '99 Aurora
    na części:
    AR166 3.0 CF3 '02 - srebrne

  7. #7
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    AR 166 busso / AR 166 jtdm / AR 166 jtd / AR 156 jtdm / AR 156 jtd / AR 147 jtdm
    Postów
    1,823

    Domyślnie

    Majkelek koło 215/55 to jednak dużo dużo wiecej gumy niż 225/45. Poza tym na taki test duży wpływ mają też luzy na sworzniach np.

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Majkelek
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Radom
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.5 V6 CF2 `2000
    Postów
    589

    Domyślnie

    Luzów, których nie wykrył ani diagnostyka, ani mechanik, jest jeszcze mniej, niż na poprzednim przeglądzie, z racji wymiany dolnych wahaczy w maju tego roku.

    On nic nie ustawiał w maszynie, golf wyjechał,ja wjechałem i tyle.. Dziękuję za info. Chyzioslaff

  9. #9
    Użytkownik Pasjonat Avatar danus77
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Bełchatów
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.4 jtd 20V Sportronic '04r
    Postów
    3,283

    Domyślnie

    Z przeglądem to jest tak jak z loterią. Opisywane patenty ze zmiana kół opisywałem ja. A teraz sytuacja z maja tego roku.
    Zajeżdżam SKP i widzę funkiel nówki maszyny na ścieżce prawdy. Dopytuję więc co to za cudo i opisuje mi koleś, że nówka sztuka 2 dni ma, po wszystkich atestach i kalibracjach. No to robi przegląd. Po teoretycznie wszystkim koleś zaprasza mnie do kanciapy, po stempel bo wszystko oki. Oki idę i pytam czy nie ma obowiązku sprawdzania amorków ? Koleś mówi, że ta nowa maszyna nie ma już osobnego pomiaru amorkó i robi to przy okazji innych. Ale kiedy jak i gdzie pytam. Na to słyszę, że on jest kierownikiem SKP od 20 lat i jak tak mówi to tak jest. No to ja się upieram, po przejściach z poprzednich przeglądów u nich, że jednak chciałbym zrobic ten test.
    Koleś wbija mi przegląd i idziemy robić to badanie amorków. W między czasie dopytuje się, czemu tak nalegam. To mu grzecznie odpowiadam, że w tamtym roku skłóciłem się z diagnostą u nich na przeglądzie odnośnie amorków i koleś przegrał zakład, że opony mają wpływ na sprawność amorków. I co słyszę: "Panie jak żyję takich głupot nie słyszałem, żeby opony wpływały tak mocno na wynik badania amortyzatorów".
    No to lecimy. Na przodzie mam nówki uniroyale 225/45/17 i 2,7atm jak podaje książka. Wynik badania to 78%.
    Na tyle mam brigestony potenza 225/45/17 i 2,7atm i wynik 12%.
    Koleś do mnie z tekstem: "ale na tyle to Pan amorków nie wymieniał".
    No to ja mu z tekstem, że amorki wymieniałem razem, ale jak nie wierzy to proponuję zakład i czy czasem nie da się zmienić parametrów w maszynie. Nie ma takiej opcji. No to ja do niego z tekstem:" Przez ścianę jest wulkanizacja. Przekładamy koła między osiami i sprawdzamy jeszcze raz. Jak pomiar się przeniesie to płaci On, jak nie to ja". Oczywiście towarzystwo z wulkanizacji po przełożeniu kół stawiło się z ciekawości w komplecie razem z kilkoma klientami. I co.. i bum, pomiar się przeniósł prawie co do 1%. Koleś aż czapką rzucam i skrzeczał że to jest niemożliwe i że on to zgłosi do producenta maszyny. Mówię mu jeszcze na dokładkę, że tak w zasadzie, to opierając się na tych pomiarach, to nie powinien mi podbić przeglądu, że nie wspomnę już ilu ludzi robi w "ch" naciągając na wymianę dobrych rzeczy czy zmuszając do obniżenia ceny, czy nie dojścia do skutku sprzedaży auta przez takie wyniki.
    Zacietrzewił się całkowicie i kazał mi wyjechać ze stacji.
    Zastanawiam się, czy w przyszłym roku znowu tam jechać autem .
    Ze względu na klauzulę sumienia mogę odmówić pomocy....
    były Fiat 126p; Honda Accord Mk4 FL 2.0 B+G; Opel Vectra 1.8 CD B+G ; Fiat Punto II 1.2 8V B+G
    jest Alfa 166 2.4 jtd '04...jak przystało na fana motoryzacji
    Opel Astra J B14NEL - pożeracz korków
    http://chomikuj.pl/danus77

  10. #10
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    02 2012
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    156 2.5 V6 SW jakiś SP, 02r. / 147 1.9 jtd 8v 115km. 3d czerwona :)
    Postów
    2,768

    Domyślnie

    Jak ktos jest głupi to mu nawet maszyna do robienia wszystkiego na literę N nie pomoże.

Podobne wątki

  1. [164] Ciśnienie w kołach
    Utworzone przez jary17 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-11-2014, 12:38
  2. Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 23-03-2014, 21:36
  3. tłuczenie na kołach
    Utworzone przez rox69 w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 26-04-2013, 20:01
  4. [159] Różnica wysokości zawieszenia
    Utworzone przez magil w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 21-04-2013, 21:13

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory